19 lipca 2019

Wiecznie śnieżnobiałe firanki są marzeniem każdej – nie tylko tej perfekcyjnej – pani domu. Stanowią wizytówkę zadbanego domu i świadczą o jego elegancji. Niestety, łatwo jest to opisać, ale ciężej utrzymać je w czystości albo jeszcze gorzej, przywrócić im nowy wygląd bez jednoczesnego uszkodzenia delikatnego materiału, z którego są zrobione.

Zdradzimy Wam kilka sposobów, dzięki którym Wasze firanki nie stracą koloru. Pamiętajcie, żeby piorąc delikatne materiały, zawsze korzystać z funkcji prania ręcznego oraz by używać środków stworzonych z myślą o białych firankach. Temperatura wody nie powinna przekraczać 40 stopni Celsjusza, najbezpieczniejsza to 30. Jeśli potraktujesz je cieplejszą wodą, mogą zmienić swój rozmiar i ulec nieodwracalnym odkształceniom. Jeśli pierzesz firanki typu makarony, zwiąż je w węzeł lub dwa mniejsze. Dobrą praktyką jest też z korzystanie z siatki na bieliznę lub poszewki na poduszkę. Umieszczamy w niej firankę, jednocześnie ograniczając ryzyko jej splątania.

Zobacz: Odkryj sekrety idealnie dobranych zasłon

A teraz lecimy z 5 sposobami na śnieżnobiałe firanki:

1. Płyn do mycia naczyń

Kilka kropel dodanych do prania usuwa plamy z tłuszczu, o które nietrudno w przypadku ozdób, które wiszą w kuchni. Podobne działanie ma soda oczyszczona.

2. Sól

Jej szczypta dodana do płukania, pozwala zachować kolor firankom. Dzięki niej będą się również ładniej się układać.

3. Proszek do pieczenia

Okazuje, że produkty, których często używamy w kuchni są niezastąpione w utrzymaniu bieli firanek. Po płynie do mycia naczyń i soli, pora na proszek do pieczenia. Mocząc je w roztworze z proszku czy sody (przepis na opakowaniu), przywrócisz im naturalną biel.

Zobacz: Jak udekorować okno w sypialni? Praktyczne porady w jednym miejscu

4. Mąka

Jej obecność w tym zestawieniu nie powinna nikogo dziwić. Znacie cudowne właściwości mąki? Pochłania ona tłuszcz równie skutecznie jak płyn do mycia naczyń. Jej odrobina na zabrudzonych materiałach potrafi zdziałać cuda. Po umyciu plamy, firankę należy wyprać w pralce.

5. Ocet do lepszego układania

Jeśli chcesz, żeby Twoje firanki były sztywne, przez co będą lepiej się układać, dodaj do prania garść soli lub pół szklanki octu.

Tipów na śnieżnobiałe firanki nie brakuje, perfekcyjne panie domu, mają głowy pełne pomysłów, jeśli chodzi o przywrócenie bieli tkaninom. Jeśli masz jakieś ciekawe sposoby na śnieżnobiałe firany, podziel się nimi z nami.

Wideo

Historia firanek

Myślimy „okno” i od razu w głowie pojawia się nam jego wizja z firanką. Mimo że ten ozdobny materiał jest dla nas nieodłącznym elementem aranżacji wnętrz, nie od zawsze tak było. Firany są wynalazkiem XIV wieku i pokonały naprawdę długą i ciężką drogę, by stać się klasyczną częścią wielu pomieszczeń.