19 czerwca 2019

jak udekorować okno w kuchni

Kuchnia to centrum życia rodzinnego, miejsce przygotowywania i spożywania potraw, rodzinnych i towarzyskich spotkań przy stole oraz omawiania spraw dnia codziennego. W idealnej kuchni każdej gospodyni mieści się okno, przez które do pomieszczenia wpadają promienie słońca i nadają mu przytulnego i ciepłego klimatu. Jak je zaaranżować i jakie dekoracje wybrać, by pasowały do stylu całego pomieszczenia?

Okno w kuchni – firany

Dekoracje kuchennego okna zależą od jego umiejscowienia. Nierzadko znajduje się ono w bezpośrednim sąsiedztwie blatu czy zlewu. Wówczas długie firanki ustępują miejsca swoim lżejszym wcieleniom. W takiej sytuacji idealnie odnajdzie się pełen wdzięku i lekkości lambrekin, czyli krótki pas materiału, nierzadko z marszczeniami, który zasłania górną część okna.

Zobacz: Jakie firany będą idealne do Twojego domu? Przewodnik

Lambrekin dodaje pomieszczeniu przytulności i otwiera drzwi fantazji, bowiem do połowy przysłonięta szyba może dodatkowo zostać przystrojona sezonowymi dekoracjami np. ozdobami wielkanocnymi czy bożonarodzeniowymi.

Kolejną możliwością jest udekorowanie okna w kuchni zazdrostkami, czyli firankami przyjmującymi postać wąskiego pasa materiału, który możemy zawiesić w dowolnym miejscu na szybie. Nierzadką praktyką jest jego upięcie ich w połowie okna. Zazdrostki są lekkie i delikatne. Idealnie pasują do mieszkań urządzonych w stylu prowansalskim i rustykalnym.

W przypadku okien kuchennych, które nie są usytuowane w pobliżu blatu kuchennego, z powodzeniem można zawiesić firanki. A co dalej? Dekoracje!

jak udekorować okno w kuchni

Okno w kuchni – dekoracja

Jakie dekoracje nadają się do przystrojenia okna w kuchni? Przy odrobinie wyobraźni nie trzeba pozostawiać firan i zasłon samym sobie. Akcesoriów do upinania nie brak – chwosty, klamry i drewniane ozdoby służą pomocą. Upięte zasłony i firany pasują do kuchni rustykalnej, glamour czy angielskiej. Chwosty będą idealnym uzupełnieniem kuchni w klasycznym stylu. Pamiętajcie jednak, że marszczenia i fantazyjne upięcia nie będą najlepszym pomysłem do małej przestrzeni, bowiem mogą przytłoczyć wnętrze.

Zobacz: Od ochrony przed insektami po dekorację pomieszczeń. Poznajcie historię firanek

Aranżacja okna w kuchni może stanowić wisienkę na torcie w całym wystroju pomieszczenia. Najważniejsze jest znalezienie takiej dekoracji, która będzie pasowała nie tylko do lokalizacji wnęki, ale i wystroju całego pomieszczenia. Zasłony i firany muszą korespondować ze stylem pomieszczenia. Tylko w takich warunkach przyczynimy się do tego, by dekoracja dodawała, a nie odejmowała kuchni uroku.

Wideo

Historia firanek

Myślimy „okno” i od razu w głowie pojawia się nam jego wizja z firanką. Mimo że ten ozdobny materiał jest dla nas nieodłącznym elementem aranżacji wnętrz, nie od zawsze tak było. Firany są wynalazkiem XIV wieku i pokonały naprawdę długą i ciężką drogę, by stać się klasyczną częścią wielu pomieszczeń.