8 maja 2019

Dekoracje okna w sypialni

Spędzasz w niej 1/3 swojego życia i choć głównie w niej śpisz, istotny jest jej wystrój oraz sposób, w który zostało ozdobione okno. Przemyślana i przyjemna dla oka dekoracja przyczynia się do tego, byś czuł się w tym miejscu komfortowo i by panował w nim klimat sprzyjający odpoczynkowi.

Często pierwszą myślą, którą masz w głowie zaraz po przebudzeniu jest ta, że najchętniej albo w ogóle nie opuszczałbyś swojego azylu, którym jest sypialnia, albo już byś do niego wrócili. Jeśli lubisz to pomieszczenie, podoba Ci się jego wystrój oraz czujesz się w nim komfortowo, rozstanie na kilka godzin jest jeszcze bardziej bolesne. Jak uczynić sypialnię miejscem, do którego będzie chciało się wracać? Zacznij od ozdobienia okna.

Wystrój okna w sypialni

Dekoracja okna w sypialni ma za zadanie regulować natężenie wpadającego do niej światła. Nie chcesz – i być może – nawet nie zaśniesz, jeśli księżyc będzie zaglądał przez szybę albo wschodzące słońce zacznie Cię budzić przed nastawionym na konkretną godzinę budzikiem. Jednak aranżując okno pamiętaj o jednym, że praktyczne funkcje jego przysłonięcia idą w parze z tymi dekoracyjnymi.

Przemyślane dekoracje są gwarancją prywatności i ochrony przed wścibskimi spojrzeniami sąsiadów lub przechodniów, dodatkowo pozwalają na wpuszczenie do pomieszczenia takiej ilości światła, która Ci odpowiada. Jednocześnie powinny one pasować do stylu wnętrza i naszego gustu.

Okno w sypialni – aranżacja

Teraz pora odpowiedzieć na pytanie, co powinno pojawić się na oknie w sypialni? Istnieje kilka rozwiązań tego problemu, musisz przeanalizować swoje potrzeby, oczekiwania i możliwości, i dopiero wówczas dobrać jak najlepsze rozwiązanie.

Popularne są rolety klasyczne i rzymskie, które w pełni zasłaniają okno i pasują do nowoczesnych wnętrz. Żaluzje dają tą dowolność, że można z ich mocą regulować ilość światła, które dostanie się do pomieszczenia. W końcu mamy zasłony i firany, które dostępne są w wielu opcjach kolorystycznych i w różnych wzorach.

Zasłony do sypialni

Przy zakupie zasłon, które ozdobią okna w sypialni należy wziąć pod uwagę ich kolor – dobrą praktyką jest wybieranie barwy korespondującej ze stylem pościeli i reszty dodatków w pomieszczeniu. Pamiętaj, że im grubszy materiał, tym większa przepuszczalność światła. Zasłony można dodatkowo udekorować przypinając do nich specjalne klamry, ozdoby, frędzle czy chwosty.

Firany do sypialni

Dzięki firanom na oknach sypialnia nabiera ciepła i przytulności. Wybór materiałów, z których są wykonane ozdoby jest naprawę duży. W lecie idealnie odnajdą się te delikatne z organtyny i żakardu, a zimą warto zawiesić te z woali czy tafty. Na popularności zyskują długie firany, które opadają na podłogę i dodają sypialni elegancji oraz uroku.

Jak udekorować okno w sypialni? Decyzja oczywiście zależy od Twoich potrzeb i gustu. Warto przeanalizować wcześniej swoje oczekiwania. Dobrą opcją jest też bawienie się stylem w pomieszczeniu i zmienianie różnych wersji ozdób na oknach.

Wideo

Historia firanek

Myślimy „okno” i od razu w głowie pojawia się nam jego wizja z firanką. Mimo że ten ozdobny materiał jest dla nas nieodłącznym elementem aranżacji wnętrz, nie od zawsze tak było. Firany są wynalazkiem XIV wieku i pokonały naprawdę długą i ciężką drogę, by stać się klasyczną częścią wielu pomieszczeń.