19 lipca 2019

Pokój dziecka jest tym pomieszczeniem w domu, które powinno tryskać optymizmem i energią, dlatego z taką starannością dobierane są do niego dodatki. Jakie firanki i zasłony odnajdą się w pokoju mniejszego i większego dziecka?

Ozdobny na oknach – mowa o firanach i zasłonach – pełnią trzy ważne zadania. Mianowicie zapewniają prywatność, są w stanie powstrzymać promienie słońca oraz są ważnym elementem wystroju. Dzięki nim w pomieszczeniu może panować klimat lub jego kompletny brak.

Jak dobrać najlepsze firanki do pokoju dziecka? Przede wszystkim miejmy na uwadze pewne związane z psychologią rozwojową zależności. Jeśli pociecha jest jeszcze mała, polecane są kolorowe dodatki, które stymulują zmysły. Starsze dzieci wolą motywy z ulubionych bajek, książek czy filmów, natomiast nastolatki szukają czegoś „bardziej dorosłego”.

Firanki z motywami z kreskówek nadają się do pokojów małych dzieci i są w nich mile widziane aż do wieku dorastania, kiedy to barwne ozdoby na oknach zastępują wzory bardziej spokojne i stonowane.

Zobacz: Jak udekorować okno w kuchni?

Jakie firanki do pokoju dziewczynki?

Nie ukrywajmy, dziewczynki, zwłaszcza te mniejsze, marzą o wystroju pokoju niczym dla prawdziwej księżniczki. Kochają róż i zdobienia, dlatego idealne będą wzorzyste lambrekiny czy upięte chwostami i klamrami firany z subtelnymi, kobiecymi nadrukami.

Nastolatka zapewne nie będzie już spoglądać w stronę firan z postaciami z Disneya z takim samym entuzjazmem, co jej młodsza siostra. Raczej będzie snuć wizje o ozdobach w pokoju na wzór takich, jakie w swojej sypialni ma jej mama czy postacie z filmów czy seriali. Dlatego w tym przypadku lepszym wyborem będą stonowane firany i zasłony, ewentualnie te z neutralnymi wzorami. Nic nie stoi jednak na przeszkodzie, by ozdobić je chwostami i kalmarami. Nie zapominajmy, że marzenie o byciu księżniczką nigdy nie wychodzi z kobiet, jedynie z czasem przestaje być dopuszczane do głosu tak mocno, jak ma to miejsce w czasach dzieciństwa.

Warto myśleć także przyszłościowo, wzory z postaciami z bajek w pokoju nastolatki nie będą miały przed sobą perspektywy długiego użytkowania, bowiem za kilka lat dziewczynka po prostu z nich wyrośnie.

Zobacz: Od ochrony przed insektami po dekorację pomieszczeń. Poznajcie historię firanek

Jakie firanki do pokoju chłopca?

Chłopcy w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym z otwartymi ramionami witają pomysł pokojów tematycznych. Motyw piłki, samolotów, a może motoryzacyjny będzie dla nich idealny. Niektórzy przychylnym okiem spoglądają także w stronę piratów, wzorów marynarskich i postaci z bajek.

Sytuacja wygląda tutaj podobnie jak w przypadku dziewczynek i nastolatek. Wszelkie wzory są praktyczne i mile widziane do pewnego momentu zwanego okresem dojrzewania. Później mali panowie również wolą bardziej dorosłe i stonowane wzory.

Podsumowując, maluchy kochają żywe kolory, które dodają im energii i ożywają wnętrza, natomiast starsze dzieci wolą bardziej uniwersalne i ponadczasowe ozdoby okien. Kupując firanki, zawsze należy pamiętać, żeby zwracać uwagę na ich skład, jakość oraz firmę.

Wideo

Historia firanek

Myślimy „okno” i od razu w głowie pojawia się nam jego wizja z firanką. Mimo że ten ozdobny materiał jest dla nas nieodłącznym elementem aranżacji wnętrz, nie od zawsze tak było. Firany są wynalazkiem XIV wieku i pokonały naprawdę długą i ciężką drogę, by stać się klasyczną częścią wielu pomieszczeń.