28 października 2019

Styl Japandi

Wyobraź sobie zetknięcie chłodnego stylu skandynawskiego z japońskim minimalizmem. Tam, gdzie Wchód łączy się z Północą powstał zupełnie nowy trend we wnętrzach, który urzeka prostotą i funkcjonalnością. Czym charakteryzuje się styl Japandi?

Przepych i nadmiar formy to nie Twoja bajka? Wolisz wnętrza skromne i jednocześnie oryginale, które zachęcają do odpoczynku i kontemplacji? Wydaje się, że styl Japandi jest czymś dla Ciebie!

Styl Japandi – co to jest?

Japandi to północny klimat, który choć jest chłodny niesie w sobie także ogromny ładunek naturalności i nastrojowości, połączony z japońską harmonią i minimalizmem. W efekcie mamy całkowicie nowy styl, który charakteryzuje się zarówno przytulnością, ciepłem, naturalnością i minimalizmem. Jak to wszystko można wepchać do jednego worka wnętrza?

Zobacz: Jak udekorować okno w sypialni? Praktyczne porady w jednym miejscu

Styl Japandi – cechy

Styl Japandi ma swoje korzenie w japońskiej filozofii minimalizmu, prostocie i funkcjonalności oraz czerpie garściami z surowych i jednocześnie przytulnych wnętrz północnej Europy. Mieszkania i domy urządzone w jego duchu są o wiele cieplejsze niż te skandynawskie i bardziej barwne niż te ze Wchodu. Jakie cechy go charakteryzują?

Minimalizm w stylu Japandi

Minimalizm jest tym, co łączy wnętrza skandynawskie i japońskie, choć oczywiście w każdym z nich przybiera nieco inną formę. W Japandi sprowadza się do oszczędności form i ograniczenia ilości kolorów w jednym pomieszczeniu. Jeśli jesteśmy już w temacie barw, w omawianym stylu przybierają one odcienie delikatne, subtelne i zarazem przytulne. Dominują biele, szarości i beże, natomiast wstępu nie mają wszelkie krzykliwe kolory.

Styl Japandi

Natura w stylu Japandi

Japandi to mocne zaznaczenie przywiązania do natury, dlatego pojawiają się w nim surowce naturalne jak drewno, wiklina czy bambus. Mogą przybrać postać drewnianej podłogi, ściany, stołu czy ławy. Mile widziane są także drewniane dodatki jak misy i rzeźby. Naturalne mają być także materiały jak wełna, bawełna czy len. Natura to też rośliny, do Japandi pasują palmy, bambusy, bonsai czy zawieszone pod sufitem paprocie.

Przestrzeń w stylu Japandi

Zarówno we wnętrzach skandynawskich, jak i japońskich, bardzo ważna jest przestrzeń. Najlepiej, jeśli jest otwarta i duża, jednak nawet w niewielkich pomieszczeniach można zyskać jej namiastkę. Jak? Stosując jasne barwy i wprowadzając oszczędność w dekoracjach.

Zobacz: Jakie firanki do nowoczesnych wnętrz?

Dodatki

Choć minimalizm jest kręgosłupem Japandi, lampy, tekstylia i dekoracje pełnią w nim bardzo ważną rolę. Z pomocą oświetlenia można osiągnąć pożądany klimat, a klosze z bambusa czy ratanu jedynie oddadzą charakter omawianego stylu. Druga sprawa, tekstylia – by osiągnąć wrażenie przytulności, trzeba wprowadzić do wnętrza aksamitne poduszki i miękkie koce. Jeśli chodzi o dekoracje, mile widziane są tutaj wszelkie rękodzieła, drewniane misy, minimalistyczne plakaty i donice z kwiatami.

Japandi to swoisty kompromis we wnętrzach dla osób, które cenią sobie minimalizm, jednak chcą, by ich dom był ciepły i przytulny. Nic zatem dziwnego, że ten trend z prędkością światła zdobywa na popularności.

Wideo

Historia firanek

Myślimy „okno” i od razu w głowie pojawia się nam jego wizja z firanką. Mimo że ten ozdobny materiał jest dla nas nieodłącznym elementem aranżacji wnętrz, nie od zawsze tak było. Firany są wynalazkiem XIV wieku i pokonały naprawdę długą i ciężką drogę, by stać się klasyczną częścią wielu pomieszczeń.