Jak dobrać firanki do pokoju dziecka? Jest kilka rzeczy, o których musisz pamiętać

Pokój dziecka jest tym pomieszczeniem w domu, które powinno tryskać optymizmem i energią, dlatego z taką starannością dobierane są do niego dodatki. Jakie firanki i zasłony odnajdą się w pokoju mniejszego i większego dziecka?

Ozdobny na oknach - mowa o firanach i zasłonach - pełnią trzy ważne zadania. Mianowicie zapewniają prywatność, są w stanie powstrzymać promienie słońca oraz są ważnym elementem wystroju. Dzięki nim w pomieszczeniu może panować klimat lub jego kompletny brak.

Jak dobrać najlepsze firanki do pokoju dziecka? Przede wszystkim miejmy na uwadze pewne związane z psychologią rozwojową zależności. Jeśli pociecha jest jeszcze mała, polecane są kolorowe dodatki, które stymulują zmysły. Starsze dzieci wolą motywy z ulubionych bajek, książek czy filmów, natomiast nastolatki szukają czegoś "bardziej dorosłego".

Firanki z motywami z kreskówek nadają się do pokojów małych dzieci i są w nich mile widziane aż do wieku dorastania, kiedy to barwne ozdoby na oknach zastępują wzory bardziej spokojne i stonowane.

Jakie firanki do pokoju dziewczynki?

Nie ukrywajmy, dziewczynki, zwłaszcza te mniejsze, marzą o wystroju pokoju niczym dla prawdziwej księżniczki. Kochają róż i zdobienia, dlatego idealne będą wzorzyste lambrekiny czy upięte chwostami i klamrami firany z subtelnymi, kobiecymi nadrukami.

Nastolatka zapewne nie będzie już spoglądać w stronę firan z postaciami z Disneya z takim samym entuzjazmem, co jej młodsza siostra. Raczej będzie snuć wizje o ozdobach w pokoju na wzór takich, jakie w swojej sypialni ma jej mama czy postacie z filmów czy seriali. Dlatego w tym przypadku lepszym wyborem będą stonowane firany i zasłony, ewentualnie te z neutralnymi wzorami. Nic nie stoi jednak na przeszkodzie, by ozdobić je chwostami i kalmarami. Nie zapominajmy, że marzenie o byciu księżniczką nigdy nie wychodzi z kobiet, jedynie z czasem przestaje być dopuszczane do głosu tak mocno, jak ma to miejsce w czasach dzieciństwa.

Warto myśleć także przyszłościowo, wzory z postaciami z bajek w pokoju nastolatki nie będą miały przed sobą perspektywy długiego użytkowania, bowiem za kilka lat dziewczynka po prostu z nich wyrośnie.

Jakie firanki do pokoju chłopca?

Chłopcy w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym z otwartymi ramionami witają pomysł pokojów tematycznych. Motyw piłki, samolotów, a może motoryzacyjny będzie dla nich idealny. Niektórzy przychylnym okiem spoglądają także w stronę piratów, wzorów marynarskich i postaci z bajek. Sytuacja wygląda tutaj podobnie jak w przypadku dziewczynek i nastolatek. Wszelkie wzory są praktyczne i mile widziane do pewnego momentu zwanego okresem dojrzewania. Później mali panowie również wolą bardziej dorosłe i stonowane wzory.

Podsumowując, maluchy kochają żywe kolory, które dodają im energii i ożywają wnętrza, natomiast starsze dzieci wolą bardziej uniwersalne i ponadczasowe ozdoby okien. Kupując firanki, zawsze należy pamiętać, żeby zwracać uwagę na ich skład, jakość oraz firmę.

Niedziela Poniedziałek Wtorek Środa Czwartek Piątek Sobota Styczeń Luty Marzec Kwiecień Maj Czerwiec Lipiec Sierpień Wrzesień Październik Listopad Grudzień

New Account Register

Already have an account?
Log in instead Lub Reset password