Jak dobrać odpowiednią długość firan i zasłon?

Z ozdobami okna jest podobnie jak z garderobą - żaden element nie może być za długi czy za krótki, bo niszczy cały efekt. Dlatego zakup firan i zasłon musi być dokładnie przemyślany, a żeby podjąć odpowiednią decyzję, należy dokonać pomiarów. Zanim jednak wyciągniesz metr, odpowiedz sobie na kilka pytań:

- Dokąd mają sięgać firany i zasłony?
- Czy będą marszczone?
- Czy będą upięte?
- Na jakim karniszu będą zawieszone?

Jak dobrać odpowiednią długość firan i zasłon

Teraz możesz przystąpić do ściągania wymiarów. Wysokość tkaniny mierzy się od połowy żabki. Oto złote zasady przy dobieraniu odpowiedniej długości zasłon i firan:

1. Jeśli chcesz, żeby firany sięgały do okolic parapetu, masz dwie możliwości. Najlepiej wyglądają te, które kończą się 1,5 cm nad parapetem albo 10 cm poniżej niego.

2. Jeśli firany i zasłony mają sięgać do podłogi, również masz dwie opcje. Tradycyjną, czyli zakończenie materiału 2 cm nad ziemią i elegancką, w której zasłony opadają na podłogę, wówczas dodaj 5 cm do długości materiału.

3. Jeśli stawiasz na zasłony na szelkach, ich długość mierz od górnej krawędzi karnisza (dalej wedle uznania albo do karnisza, albo do ziemi).

Jak mierzyć szerokość firan?

Ogólnie przyjmuje się, że szerokość zasłon i firan musi być odpowiednio dobrana do powierzchni okna, w praktyce powinna stanowić 1,5 szerokości okna, by swobodnie się układać. Jeśli chcesz osiągnąć efekt marszczenia, pomnóż szerokość karnisza razy dwa. Jeśli ma się fałdować, pomnóż ją razy 3.

Jak mierzyć szerokość zasłon?

Generalnie dobieranie zasłon rządzi się tymi samymi prawami, co mierzenie szerokości firan. Jednak należy pamiętać o ich funkcji zasłaniającej okna, dlatego nie powinny mieć mniej niż 1,5-krotność długości okna.

Niedziela Poniedziałek Wtorek Środa Czwartek Piątek Sobota Styczeń Luty Marzec Kwiecień Maj Czerwiec Lipiec Sierpień Wrzesień Październik Listopad Grudzień

New Account Register

Already have an account?
Log in instead Lub Reset password
Zgoda na pliki cookie