Jak dobrać odpowiednie firany tarasowe

Firanki tarasowe pełnią funkcję dekoracyjną, zapewniają prywatność, chronią przed nadmiernym nasłonecznieniem oraz tworzą przytulną atmosferę. Przyjrzyjmy się różnym typom firan, abyś mógł znaleźć te, które najlepiej odpowiadają potrzebom Twojego domu.

Jakie tkaniny są najlepsze do firan tarasowych?

Wybór odpowiedniej tkaniny do firan tarasowych ma ważne znaczenie dla ich funkcjonalności, trwałości oraz wpływu na atmosferę wnętrza. 

Woal

Wśród wielu dostępnych materiałów, woal wyróżnia się jako szczególnie atrakcyjna opcja. Jest niezwykle lekki i przewiewny, co sprawia, że firanki tarasowe z tego materiału doskonale komponują się z letnim powiewem wiatru, tworząc przyjemny ruch i dynamikę w przestrzeni. Dzięki swojej delikatnej strukturze, woal przepuszcza dużo naturalnego światła, delikatnie je filtrując. Pozwala to na stworzenie jasnych, przytulnych wnętrz bez rezygnowania z ochrony przed intensywnym nasłonecznieniem. Tkanina ta świetnie komponuje się z różnymi stylami dekoracyjnymi, od klasycznych, przez minimalistyczne, aż po nowoczesne. Możliwość wyboru z szerokiej gamy kolorów i wzorów sprawia, że łatwo dopasuje się do każdego wnętrza. Firanki tarasowe z woalu są stosunkowo łatwe w utrzymaniu. Materiał ten dobrze znosi pranie, a właściwa konserwacja pozwala na zachowanie jego estetycznego wyglądu przez długi czas. Mimo tego, że woal jest lekki i przepuszczalny, może skutecznie chronić przed niepożądanymi spojrzeniami z zewnątrz, zapewniając mieszkańcom poczucie prywatności.

Len

Len jest wyjątkowo odporny na ścieranie, co czyni go trwałą opcją na firanki tarasowe. Dodatkowo, jego naturalna struktura zapewnia dobrą cyrkulację powietrza i przepuszczalność światła, jednocześnie oferując subtelne zaciemnienie i zachowanie prywatności. Len dodaje wnętrzom charakteru i ciepła, wpisując się zarówno w klimaty rustykalne, jak i nowoczesne.

Żakard

Żakard to tkanina o złożonych, często wielobarwnych wzorach tkanych bezpośrednio w materiale, co nadaje jej głębi i bogactwa tekstury. Firanki tarasowe z żakardu mogą służyć jako dekoracyjny element, wprowadzając do przestrzeni wyrafinowany design i subtelnie modulując światło, które przenika do wnętrza. Tkanina ta doskonale sprawdza się w aranżacjach, gdzie na pierwszym planie stoi bogactwo wzoru i koloru.

Jak dopasować firany tarasowe do wystroju swojego domu?

Firany, zarówno te przeznaczone na taras, jak i te na samo okno tarasowe, powinny współgrać z wystrojem domu.

Pierwszym krokiem jest zidentyfikowanie dominującego stylu w Twoim domu. Czy jest to minimalizm, skandynawski chłód, ciepły rustykalny klimat, czy może elegancka klasyka? Wybór firan powinien komplementować ten styl, tworząc spójną całość. Na przykład, do wnętrz minimalistycznych idealnie pasować będą firany o prostych krojach i stonowanych kolorach, podkreślając czystość i prostotę przestrzeni.

Kolorystykę i wzornictwo firan należy zharmonizować z ogólną paletą barw w domu. Zastanawiając się, jakie firany na okno tarasowe wybrać, pamiętaj o równowadze między wzorem a resztą wnętrza. W pomieszczeniach, gdzie dominują jednolite kolory i proste formy, firany mogą stać się akcentem kolorystycznym lub wzorzystym, ożywiającym przestrzeń. Natomiast w bardziej kolorowych i wzorzystych aranżacjach, lepiej sprawdzą się firany w stonowanych barwach, które nie będą konkurować z resztą wystroju.

Firany na taras oraz okno tarasowe muszą być nie tylko piękne, ale również funkcjonalne. Warto zastanowić się, jakie zadanie mają spełniać – czy mają chronić przed intensywnym światłem słonecznym, zapewniać prywatność, czy być głównie elementem dekoracyjnym. W zależności od potrzeb, można wybrać firany o różnym stopniu przepuszczalności światła i gęstości tkaniny.

Nie zapomnij również o spójności firan z zewnętrzną częścią tarasu. Firany tarasowe stają się elementem łączącym wnętrze z przestrzenią zewnętrzną, tworząc płynne przejście między domem a ogrodem. Wybierając firany, warto więc mieć na uwadze również meble tarasowe, roślinność i inne elementy dekoracyjne na zewnątrz.

Jak prawidłowo zmierzyć taras i zamontować firany?

Montaż firan tarasowych wymaga starannego przygotowania i dokładnych pomiarów. Oto krótki przewodnik, jak krok po kroku prawidłowo zmierzyć taras i zamontować firany:

  • zmierz szerokość tarasu (pamiętaj, aby dodać kilka centymetrów z każdej strony dla swobodnego zwisu firan),
  • określ długość firan (zmierz odległość od miejsca zamontowania karnisza do pożądanego miejsca zakończenia firany),
  • wybierz metodę montażu (wybór metody montażu zależy od konstrukcji tarasu i preferencji estetycznych),
  • zakup odpowiednie akcesoria (takie jak karnisz, haczyki, śruby czy kołki rozporowe),
  • zamontuj karnisz,
  • zawieś firany,
  • dostosuj długości (jeśli jest taka potrzeba, dokonaj korekty długości, skracając firany od dołu),
  • zrób ostatnie poprawki (upewnij się, że firany są dobrze rozłożone i równomiernie zwisają).

Pamiętając o tych krokach, możesz samodzielnie i skutecznie zamontować firany tarasowe. Staranne pomiary pozwolą na osiągnięcie oczekiwanych efektów i cieszenie się pięknem firanek.

Niedziela Poniedziałek Wtorek Środa Czwartek Piątek Sobota Styczeń Luty Marzec Kwiecień Maj Czerwiec Lipiec Sierpień Wrzesień Październik Listopad Grudzień

New Account Register

Already have an account?
Log in instead Or Reset password
group_work Zgoda na pliki cookie