Motywy roślinne we wnętrzach - jak je stosować, żeby nie przesadzić?

Gdy w 2017 roku instytut koloru Pantone ogłosił, że soczysta zieleń kryjąca się pod odcieniem Greenery zostaje kolorem roku, w naszych mieszkaniach zaroiło się od tego żywego koloru. Moda na zielony przeobraziła się w trend na motywy roślinne, które są z nim nierozerwalnie związane. Co się okazało, na tyle przypadły one do gustu osobom odpowiedzialnym za urządzanie mieszkań, że do dzisiaj stanowią jeden z bardziej rozchwytywanych produktów w sklepach z akcesoriami do wnętrz.

Motywy roślinne wciąż pozostają na topie, jednak pojawia się pytanie, jak je stosować, by nie przesadzić. Sekret, jak zwykle w przypadku urządzania mieszkań, tkwi w umiarze i dobrych połączeniach. Zatem pojawia się pytanie, w jakich wnętrzach odnajdą się florystyczne akcenty. Nie przesadzimy, jeśli stwierdzimy, że "we wszystkich", jednak postaramy się rozwinąć tę odpowiedź.

motywy roślinne we wnętrzach

Wiele osób rezygnuje z motywów roślinnych w obawie, że będzie to o jeden wzór za dużo w pomieszczeniu. I przyznamy im rację. Faktycznie mnogość barwnych kompozycji może przyprawić o zawroty głowy. Dlatego bezpiecznie jest łączyć florystyczne akcenty z tymi neutralnymi. Przykładowo będą one pasować do ścian w jednolitych kolorach, drewnianych podłóg i minimalistycznego wystroju. Zieleń świetnie komponuje się z szarościami, żółtym, pastelami oraz czernią i bielą. Kiedy lepiej zrezygnować z motywów roślinnych? Jeśli na ścianie w pokoju widnieje tematyczna tapeta, której w żaden sposób nie można połączyć z żywymi liśćmi lub jeśli meble wypoczynkowe zostały wykonane z barwnej niczym rajski ptak tapicerki.

motywy roślinne we wnętrzach

Jak stosować motywy roślinne we wnętrzach?

Motywy roślinne mogą w zasadzie łączyć się z każdym elementem wystroju. Zasłony z akcentami florystycznymi będą pięknie wyglądać z minimalistycznymi firanami. Mogą zająć ścianę w pokoju i przybrać wówczas formę fototapety. O ile trudno byłoby znaleźć kanapę w roślinne wzory, o tyle na każdej jednokolorowej sofie pojawić mogą się poduszki z nadrukiem w liście. Świeżości w sypialni doda natomiast pościel z motywem roślinnym. Idąc dalej, czyli do kuchni, florystyczne akcenty mogą pojawić się choćby na kuchennej zastawie. I pamiętajmy o najważniejszym, motyw roślinny to również prawdziwe kwiaty, których nie powinno zabraknąć w żadnym domu.

Niedziela Poniedziałek Wtorek Środa Czwartek Piątek Sobota Styczeń Luty Marzec Kwiecień Maj Czerwiec Lipiec Sierpień Wrzesień Październik Listopad Grudzień

New Account Register

Already have an account?
Log in instead Lub Reset password