Jak marszczyć zasłony i firanki?

Jak dobrać odpowiednią ilość materiału?

Kupując nowe firanki dekoracyjne i zasłony, warto rozważyć, w jaki sposób mają się one marszczyć. Od tego zależy, ile metrów bieżących tkaniny użyć. Aby dowiedzieć się, jaką szerokość powinien mieć materiał, zmierz długość karnisza i pomnóż ją:

  • x 3: aby uzyskać bogate marszczenia;

  • x 2,5: w przypadku standardowego drapowania, które pasuje do większości wnętrz;

  • x 2: dla nowoczesnego, minimalistycznego efektu.

Jeżeli zależy Ci na idealnym ułożeniu fałd, postaw na firanki i zasłony na wymiar – wtedy zyskasz pewność, że ich szerokość będzie dokładnie taka, jakiej potrzebujesz.

Zasłony i firanki dekoracyjne – nowoczesne czy retro?

Wybierając sposób marszczenia, warto wziąć pod uwagę stylistykę całego pomieszczenia – wystrój okien jest w końcu ważnym elementem aranżacji. Piękne zasłony i firanki to elementy ozdobne, które mogą dodać przestrzeni charakteru, podkreślić jego surowość lub wręcz przeciwnie – nadać przytulny klimat. Im mniej udrapowane tkaniny, tym bardziej nowoczesny i oszczędny efekt. Bogate marszczenia sprawdzą się we wnętrzach klasycznych i retro.

Sposoby mocowania firanek dekoracyjnych i zasłon na karniszu

Na wygląd marszczenia duży wpływ ma sposób mocowania materiału. Eleganckie zasłony do salonu w stylu glamour lub minimalistycznym będą wymagały innego sposobu zawieszania niż na przykład firanki do sypialni – krótkie i z pozoru niedbale ułożone, utrzymane w romantycznym klimacie. Tkaninę drapuje się na:

  • taśmie ozdobnej lub taśmie typu „fala”;

  • kontrafałdzie – czyli poprzez odpowiednie przeszycia;

  • przelotkach na karniszu rurkowym – krążkach wykonanych z tworzywa zamocowanych bezpośrednio w materiale;

  • szelkach – czyli materiałowych paskach.

Metody drapowania, które marszczą tkaninę na stałe, znacznie ułatwiają jej układanie – wygląda ona dokładnie tak samo nawet po praniu, nie trzeba tworzyć równomiernych fałd ręcznie, co mogłoby być uciążliwe jeżeli okno jest odsłaniane często. W ten sposób wykończyć można np. firanki do salonu. Nowoczesne zasłony na przelotkach są natomiast praktyczne – łatwo się je przesuwa, zdejmuje i zakłada, a przy tym mają subtelny, minimalistyczny wygląd, który sprawdzi się w niemal każdej aranżacji.

Postaw na eleganckie zasłony i firanki do salonu i nie tylko!

Piękny wystrój okien, dopasowany do stylu całego pomieszczenia, to przede wszystkim dobrze dobrane, długie lub krótkie zasłony i firanki. Ekskluzywne produkty, jakie znajdziesz w ofercie naszego sklepu, to artykuły wykonane z materiałów bardzo wysokiej jakości. W asortymencie dostępne są również zasłony na taras i zaciemniające. Skontaktuj się z nami i zamów tekstylia, które staną się ozdobą Twoich wnętrz!

Niedziela Poniedziałek Wtorek Środa Czwartek Piątek Sobota Styczeń Luty Marzec Kwiecień Maj Czerwiec Lipiec Sierpień Wrzesień Październik Listopad Grudzień

New Account Register

Already have an account?
Log in instead Lub Reset password
Zgoda na pliki cookie