Styl Japandi, czyli nowe wcielenie stylu skandynawskiego

Wyobraź sobie zetknięcie chłodnego stylu skandynawskiego z japońskim minimalizmem. Tam, gdzie Wchód łączy się z Północą powstał zupełnie nowy trend we wnętrzach, który urzeka prostotą i funkcjonalnością. Czym charakteryzuje się styl Japandi? Przepych i nadmiar formy to nie Twoja bajka? Wolisz wnętrza skromne i jednocześnie oryginale, które zachęcają do odpoczynku i kontemplacji? Wydaje się, że styl Japandi jest czymś dla Ciebie!

Styl Japandi - co to jest?

Japandi to północny klimat, który choć jest chłodny niesie w sobie także ogromny ładunek naturalności i nastrojowości, połączony z japońską harmonią i minimalizmem. W efekcie mamy całkowicie nowy styl, który charakteryzuje się zarówno przytulnością, ciepłem, naturalnością i minimalizmem. Jak to wszystko można wepchać do jednego worka wnętrza?

Styl Japandi - cechy

Styl Japandi ma swoje korzenie w japońskiej filozofii minimalizmu, prostocie i funkcjonalności oraz czerpie garściami z surowych i jednocześnie przytulnych wnętrz północnej Europy. Mieszkania i domy urządzone w jego duchu są o wiele cieplejsze niż te skandynawskie i bardziej barwne niż te ze Wchodu. Jakie cechy go charakteryzują?

Minimalizm w stylu Japandi

Minimalizm jest tym, co łączy wnętrza skandynawskie i japońskie, choć oczywiście w każdym z nich przybiera nieco inną formę. W Japandi sprowadza się do oszczędności form i ograniczenia ilości kolorów w jednym pomieszczeniu. Jeśli jesteśmy już w temacie barw, w omawianym stylu przybierają one odcienie delikatne, subtelne i zarazem przytulne. Dominują biele, szarości i beże, natomiast wstępu nie mają wszelkie krzykliwe kolory.

Styl Japandi

Natura w stylu Japandi

Japandi to mocne zaznaczenie przywiązania do natury, dlatego pojawiają się w nim surowce naturalne jak drewno, wiklina czy bambus. Mogą przybrać postać drewnianej podłogi, ściany, stołu czy ławy. Mile widziane są także drewniane dodatki jak misy i rzeźby. Naturalne mają być także materiały jak wełna, bawełna czy len. Natura to też rośliny, do Japandi pasują palmy, bambusy, bonsai czy zawieszone pod sufitem paprocie.

Przestrzeń w stylu Japandi

Zarówno we wnętrzach skandynawskich, jak i japońskich, bardzo ważna jest przestrzeń. Najlepiej, jeśli jest otwarta i duża, jednak nawet w niewielkich pomieszczeniach można zyskać jej namiastkę. Jak? Stosując jasne barwy i wprowadzając oszczędność w dekoracjach.

Dodatki

Choć minimalizm jest kręgosłupem Japandi, lampy, tekstylia i dekoracje pełnią w nim bardzo ważną rolę. Z pomocą oświetlenia można osiągnąć pożądany klimat, a klosze z bambusa czy ratanu jedynie oddadzą charakter omawianego stylu. Druga sprawa, tekstylia - by osiągnąć wrażenie przytulności, trzeba wprowadzić do wnętrza aksamitne poduszki i miękkie koce. Jeśli chodzi o dekoracje, mile widziane są tutaj wszelkie rękodzieła, drewniane misy, minimalistyczne plakaty i donice z kwiatami.

Japandi to swoisty kompromis we wnętrzach dla osób, które cenią sobie minimalizm, jednak chcą, by ich dom był ciepły i przytulny. Nic zatem dziwnego, że ten trend z prędkością światła zdobywa na popularności.

Niedziela Poniedziałek Wtorek Środa Czwartek Piątek Sobota Styczeń Luty Marzec Kwiecień Maj Czerwiec Lipiec Sierpień Wrzesień Październik Listopad Grudzień

New Account Register

Already have an account?
Log in instead Lub Reset password