Styl Japandi, czyli nowe wcielenie stylu skandynawskiego
Wyobraź sobie zetknięcie chłodnego stylu skandynawskiego z japońskim minimalizmem. Tam, gdzie Wchód łączy się z Północą powstał zupełnie nowy trend we wnętrzach, który urzeka prostotą i funkcjonalnością. Czym charakteryzuje się styl Japandi? Przepych i nadmiar formy to nie Twoja bajka? Wolisz wnętrza skromne i jednocześnie oryginale, które zachęcają do odpoczynku i kontemplacji? Wydaje się, że styl Japandi jest czymś dla Ciebie!
Styl Japandi - co to jest?
Japandi to północny klimat, który choć jest chłodny niesie w sobie także ogromny ładunek naturalności i nastrojowości, połączony z japońską harmonią i minimalizmem. W efekcie mamy całkowicie nowy styl, który charakteryzuje się zarówno przytulnością, ciepłem, naturalnością i minimalizmem. Jak to wszystko można wepchać do jednego worka wnętrza?
Styl Japandi - cechy
Styl Japandi ma swoje korzenie w japońskiej filozofii minimalizmu, prostocie i funkcjonalności oraz czerpie garściami z surowych i jednocześnie przytulnych wnętrz północnej Europy. Mieszkania i domy urządzone w jego duchu są o wiele cieplejsze niż te skandynawskie i bardziej barwne niż te ze Wchodu. Jakie cechy go charakteryzują?
Minimalizm w stylu Japandi
Minimalizm jest tym, co łączy wnętrza skandynawskie i japońskie, choć oczywiście w każdym z nich przybiera nieco inną formę. W Japandi sprowadza się do oszczędności form i ograniczenia ilości kolorów w jednym pomieszczeniu. Jeśli jesteśmy już w temacie barw, w omawianym stylu przybierają one odcienie delikatne, subtelne i zarazem przytulne. Dominują biele, szarości i beże, natomiast wstępu nie mają wszelkie krzykliwe kolory.
Natura w stylu Japandi
Japandi to mocne zaznaczenie przywiązania do natury, dlatego pojawiają się w nim surowce naturalne jak drewno, wiklina czy bambus. Mogą przybrać postać drewnianej podłogi, ściany, stołu czy ławy. Mile widziane są także drewniane dodatki jak misy i rzeźby. Naturalne mają być także materiały jak wełna, bawełna czy len. Natura to też rośliny, do Japandi pasują palmy, bambusy, bonsai czy zawieszone pod sufitem paprocie.
Przestrzeń w stylu Japandi
Zarówno we wnętrzach skandynawskich, jak i japońskich, bardzo ważna jest przestrzeń. Najlepiej, jeśli jest otwarta i duża, jednak nawet w niewielkich pomieszczeniach można zyskać jej namiastkę. Jak? Stosując jasne barwy i wprowadzając oszczędność w dekoracjach.
Dodatki
Choć minimalizm jest kręgosłupem Japandi, lampy, tekstylia i dekoracje pełnią w nim bardzo ważną rolę. Z pomocą oświetlenia można osiągnąć pożądany klimat, a klosze z bambusa czy ratanu jedynie oddadzą charakter omawianego stylu. Druga sprawa, tekstylia - by osiągnąć wrażenie przytulności, trzeba wprowadzić do wnętrza aksamitne poduszki i miękkie koce. Jeśli chodzi o dekoracje, mile widziane są tutaj wszelkie rękodzieła, drewniane misy, minimalistyczne plakaty i donice z kwiatami.
Japandi to swoisty kompromis we wnętrzach dla osób, które cenią sobie minimalizm, jednak chcą, by ich dom był ciepły i przytulny. Nic zatem dziwnego, że ten trend z prędkością światła zdobywa na popularności.